29. května 2024 v NTM
Přípravy na druhé kolo byly rozsáhlé, protože mělo přijít skoro dvojnásobek soutěžících, než v minulém ročníku. Proto jsme připravili dva startovní plameny a vše potřebné, aby soutěž proběhla bez časového presu. Nakonec se mnozí z přihlášených soutěže zřejmě zalekli a nepřišli, takže soutěžící měli dostatek prostoru a času na přípravu svých motorů k soutěžnímu klání. A ti, co nepřišli mohou jen litovat, že nezažili atmosféru a neviděli zajímavé koncepce motorů. A neposlechli si Jirku Lüftnera a jeho cestu k letošnímu mistrovství.
Kategorie OTÁČKY
Do okamžiku, než Jirka Lüftner postavil svůj membránový Stirling na startovní plamen, se dosažené otáčky pohybovaly v mezích normálu.
Jirka, se svými propracovanými membránami (své tři membránové stirlingy vystavoval i na přehlídce projektů na akci STRETECH 2024 – doporučuji ke sledování) by mohl překonat i náš dosavadní soutěžní rekord.
- Jirka Lüftner – SPŠ Plzeň 1 569 ot/min
- Jan Petrák a Libor Bečka – SPŠ Krnov – 870ot/min
- Patrik Novák – SOU Dačice – 707 ot/min
Kategorie TECHNICKÉ VYLEPŠENÍ
Martin Baštrnák, Šimon Polák, Dmitry Polyakov – SPŠ Děčín za originální šikmou konstrukci uspořádání, kde teplý vzduch proudící kolem komory jen minimálně ovlivňuje její chlazenou část. Pro vyšší účinnost ohřevu kluci vyrobili i speciální žebro, aby se hřála i odvrácená strana komory. Takovéto uspořádání bylo v naší soutěži poprvé:
Jirka Lüftner – SPŠ Plzeň – za propracování a propagaci membrány – velice perspektivního prvku pro naše soutěžní motory. Záleží na uchycení membrány, v krajních polohách musí být napnutá a zároveň s minimálním napětím. Velké napětí působí odpor proti pohybu a naopak, je-li příliš volná, potom se membrány při expanzi vzduchu vyboulí a na otáčkách se to neprojeví.
Otto Pexa, David Vokurka – SŠES Jesenická – za propracované, dvouokruhové chlazení a celkově dobře promyšlenou konstrukci s přehaněčem – regenerátorem z železné vaty.
Kategorie DESIGN
Jan Petrák a Libor Bečka – VSŠ a VOŠ Moravská – čisté řešení, tvarově jasně vystavěné, barevně jednoduché, ale velmi účinné.
Otto Pexa a David Vokurka – SŠ elektrotechniky Jesenická, Praha – technická socha – působí dojmem spolehlivého a důvěryhodného stroje.
Martin Ťoupalík, SOUZ Dačice – (žlutý s oranžovou ojnicí na souhrnné fotografii). Mezi několika podobnými motory (dačická líheň) působí nejvyváženěji.
Hodnocení provedl pan Mgr. Hulák, vedoucí odd. průmyslového designu NTM.
Napsat komentář