Pravidla pro výrobu funkčního Stirlingova motoru jsou velice jednoduchá. Pro přihlášení do soutěže je nutné splnit jen několik základních podmínek, které tvoří základ pro férovou soutěž při měření parametrů motoru.
Případné úpravy pravidel pro konkrétní ročník najdete v aktualitách na blogu.
Princip motoru
Stirlingův motor je principem spalovací motor s vnějším spalováním, pracující s cyklickým stlačováním a expanzí vzduchu nebo jiného pracovního plynu. Na internetu najdete řadu článků, které popisují princip, různé varianty konstrukce i řadu návodů, kde můžete hledat inspiraci pro svůj konkrétní soutěžní motor. Pro ilustraci uvádíme dva možné zdroje:
Soutěžní motor pro začátečníky
Pro začátečníky jsme připravili sadu základních součástek, ze kterých postavíte svůj soutěžní motor. Tuto sadu můžete od organizátorů získat zdarma, podmínkou je zúčastnit se alespoň jednoho soutěžního kola nebo sadu, byť použitou, vrátit.
Sada součástek, kterou můžete zdarma získat od organizátorů soutěže. Do soutěže se může přihlásit jednotlivý student nebo skupina studentů, vždy však s garancí učitele z vaší školy.
Výkres sestavení Stirlingova motoru (jedna z možných variant) pro součástky ze sady, kterou získáte. Informační manuál ke stavbě motoru s doporučenými tipy a úpravami při stavbě najdete ZDE.
Důležitá upozornění pro stavbu motoru:
Základní rozměry plechovky / komory musí zůstat stejné ( průměr 100, výška 65mm) – tolerance +/- asi 2mm.
Po dokončení, doobrobení součástek a po sestavení motoru je nejdůležitější, aby nikde nic nedrhlo a motorek se lehce otáčel. ALE nikde nesmí být netěsnosti (mezi plechovkou a základní deskou, ve vodítku, ani mezi pístem a válcem.
Na Tvém motorku může být všechno jinak, úplně jiné součástky, jiné materiály, dokonce jiná konstrukce Stirlingova motoru (třeba Beta, nebo Alfa, té naši se říká Gama).
Inspiraci můžeš získat také z článků z minulých ročníků na našem blogu.
Pro inspiraci zde vidíte motory z minulých ročníků soutěže.
Kde se můžete poradit
- ve své škole, u učitelů fyziky a technických předmětů
- na internetu a u odborníků
- ale hlavně u organizátorů soutěže Jirky Tomana a Miloše Milnera, kteří vám rádi poradí a pomohou s vašimi otázkami a případnými problémy.
Organizátoři soutěže a technická podpora:
Jiří TOMAN jiritom@seznam.cz
Miloš MILNER Milos.Milner@ntm.cz